Yeni Demokrasi yetkilileri seçmen listesi nedeniyle istifa etti

Yeni Demokrasi yetkilileri seçmen listesi nedeniyle istifa etti

Yurt dışında ikamet eden Yunan seçmenlerin belirsiz sayıda e-posta adresinin sızdırılmasıyla ilgili skandalın ardından Cuma günü iki muhafazakar yetkili istifa etti ve biri görevden alındı.

Yeni Demokrasi milletvekili Anna-Michelle Asimakopoulou, seçmenlere izinleri olmadan toplu kampanya e-postaları göndererek Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) kurallarını ihlal etmekle suçlanmasının ardından Haziran ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aday olmayacağını duyurdu.

Cuma günü yaptığı açıklamada, “Vicdanım, postayla oy kullanma kurumunu, Miçotakis hükümetini veya Yunanistan’ın itibarını zedeleyen çabalara istemeden de olsa katkıda bulunmama izin vermiyor” dedi ve bunun artık adli makamların sorumluluğunda olduğunu ekledi. konuyu açıklığa kavuşturun. Avrupa Parlamentosu üyesi, sızıntıyla ilgili bilgileri kendi soruşturmasını başlatan Yunan Veri Koruma Otoritesine sunduğunu söyledi.

Onun duyurusunu, İçişleri Bakanlığı genel sekreteri Michalis Stavrianoudakis’in istifası ve Yeni Demokrasi’nin diaspora işlerinden sorumlu sekreteri Nikos Theodoropoulos’un görevden alınması izledi. İstifalar, Kyriakos Mitsotakis’in “Cevaplanması gereken sorular var” diyerek açıkladığı Başbakanlık tarafından yürütülen bir iç soruşturmanın ardından geldi.

Hükümet sözcüsü Pavlos Marinakis’e göre, Mayıs 2023’te e-posta adresleri listesinin Stavrianoudakis’in bir ortağı tarafından ele geçirildiği ve bu adreslerin Theodoropoulos’a iletildiği iddia edildi. Liste daha sonra Asimakopoulou’ya iletildi. Kendisi, “verilerin e-postalar gönderilmeden haftalar, aylar önce aktarıldığını” ve Theodoropoulos’un bu verileri “aylar önce”, 2023’teki iki genel seçim arasında bir zamanda elinde bulundurduğunu söyledi.

Hükümet kaynakları, olayın postayla oy kullanmaya izin veren yasadan önce gerçekleşmesi nedeniyle veri sızıntısının seçim güvenliğiyle değil “tamamen kişisel verilerin korunmasıyla ilgili olduğunu” hemen açıkladı. Ayrıca Mitsotakis’in hızlı davranarak sızıntıya ışık tuttuğunu da söylediler. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM