Youtube’nin Başı Pedofili Videoları İle Dertte

Youtube’nin Başı Pedofili Videoları İle Dertte

Dünyanın en çok ziyaret edilen sitelerinde ilk sıralarda yer alan ve en ünlü video platformu olan Youtube, sitede bulunan pedofili içerikli videolar yüzünden zor günler geçiriyor.

Youtube kullanıcıları dün arama çubuğunda “how to have” ibaresini arattıklarında karşılarına gelen içeriklerle neye uğradığını şaşırdı. Youtube uygulamaları ve site üzerinden bu ibare aratıldığında pedofili içerikli videolar listelendi. Youtube’de aradığınız kelimelerin tanınması ve aradığınıza en yakın sonuçların listelenmesi veya ne aradığınızı tahmin etmeye yarayan bir sistem bulunuyor. How to have sözcüğünün kelime anlamı olarak karşılığı ise ” Sahip olmak” anlamına geliyor. Youtube gibi bir sitenin böyle videoları kullanıcıların karşısına nasıl çıkardığı ise merak konusu.

Bir internet sitesi, daha önceki arama geçmişinin göz ardı edildiği faklı cihazlardan “How to have” ifadesini aratarak bu skandalın tüm kullanıcılarda yaşanıp yaşanmadığını kontrol etti. Tamamen faklı cihazlardan ve daha önce yapılan aramaların etkisi olmadan da bu ibare aratıldığında aynı sonuçlar elde edildi. Bu da demek oluyor ki dün arama çubuğuna ” How to have ” yazan herkes aynı iğrenç videolarla karşılaştı. Testin arama geçmişinden etkilenmeden yapılmasının sebebi ise, Youtube aramalarının sizin alışkanlıklarınızdan etkileniyor olması. Youtube size daha önce izlediğinize benzer videolar öneriyor ve arama yaptığınızda daha önce izlediğiniz içeriklere benzer sonuçlar listeliyor.

Youtube’den bir yetkili ise araştırmayı yapan internet sitesine verdiği demeçte konunun araştırıldığını söyledi. Yetkili, “Durumdan haberdar olduğumuz anda teknik ekibimize talimat vererek bu korkunç hatanın araştırılması ve derhal giderilmesi talimatını verdik. Bu hatanın altında yatan sebepleri araştırıyoruz.” dedi.

Öte yandan bu hata Youtube’ye pahalıya mal olacağa benziyor. Kullanıcılardan büyük tepki toplamasının yanında bazı sponsorlar ve reklam alanında yatırım yapan büyük şirketler, anlaşmalarını bir süreliğine askıya alacaklarını duyurdu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM