Mesajlarınız Ruhunuz Dahi Duymadan Okunuyor Olabilir

Mesajlarınız Ruhunuz Dahi Duymadan Okunuyor Olabilir

Google bünyesinde faaliyet gösteren güvenlik ekibi çalışanları, sosyal medya hesaplarınızın şifresini çalan ve güvenli sandığımız bazı mesajlaşma programları aracılığıyla gönderdiğimiz iletileri okuyan bir casus yazılım buldu.

Google bünyesinde faaliyet gösteren güvenlik ekibi, cep telefonunuzu ele geçirip sizin haberiniz dahi olmadan tüm fonksiyonlarını kontrol edebilen bir yazılım buldu. Bu yazılım sayesinde kötü niyetli kişiler sizin cep telefonunuza sızarak sosyal medya hesaplarınızın şifrelerinden mesajlarınıza kadar her şeyi kontrol edebiliyor. Bu yazılım sizin yerinize SMS yolluyor, size gelen SMSleri okuyor, telefon rehberinize erişebiliyor, takvime erişiyor, Skype, WhatsApp, Viber gibi mesajlaşma uygulamalarınızı kontrol ediyor, tüm sosyal medya ve kablosuz internet şifrelerini ele geçiriyor, dahası ortam dinlemesi yapıp, sizin haberiniz olmadan fotograf dahi çekebiliyor.

Android cihazlarda etkili olan bu ve buna benzer casus yazılımlara maruz kalmamak için bir uygulama indirdiğinizde sizden istenen izinlere dikkat etmeniz öneriliyor.

Tizi olarak adlandırılan yazılım indirilen bir uygulamanın yanında cihazınıza yüklenerek sizin haberiniz olmadan başka uygulamalar indiriyor. Sizin haberiniz dahi olmadan indirilen bu yazılımlar telefonunuzun tüm fonksiyonlarını kullanabiliyor. Neyse ki uygulama afrika dışına çıkmadan fark edilip önlendi.

Yazılımın çok fazla cihazı etkisi altına almadan fark edip engelleyen Google’den yapılan açıklamaya göre cihaz sadece 1300 cihazı kontrol altına alabilmiş. Google tarafından yazılımı Google Play’e yükleyen geliştiricinin hesabı engellendi. Google yaptığı açıklamada bunun global bir saldırı olmadığını ve önceden belirlenmiş cihazlara yönelik bir uygulama olduğunu açıkladı.

Bu tip yazılımların cihazınıza bulaşmaması için ise alabileceğiniz bir takım küçük önlemler var.

Uygulama indirirken sizden istenen erişim izinlerine dikkat edin. Bir hesap makinesi uygulamaı sizden rehber erişimi istiyorsa o uygulamadan uzak durun.

telefonunuzda mutlaka bir ekran kilidi kullanın. Cihazınızın özelliğine göre sizin kolay hatırlayacağınız ancak başkaları tarafından bilinemeyecek bir ekran kilidi mutlaka kullanın.

Google Play Protect sizleri böyle yazılımlardan koruyacaktır. Bu özelliği mutlaka kullanın.

Bilgisayarlarda kullanılan ve cihazınızı zararlı yazılımlara karşı koruyan anti virüz tarzı yazılımlar mobil cihazlar için de mevcut. Güvenilirliğine emin olduğunuz bu tarz bir yazılım da sizler için koruyucu bir önlem olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM