Yunan adası açıklarında bir göçmen öldü, 25 kişi kurtarıldı

Yunan adası açıklarında bir göçmen öldü, 25 kişi kurtarıldı

Sahil güvenlik Pazar günü yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın bir göçmenin cesedini çıkardığını ve 25 kişiyi kurtardığını, teknelerinin Samos adası açıklarında batmasının ardından kaybolduğuna inanılan en az dört kişiyi daha aradığını söyledi.

Bir sahil güvenlik yetkilisi, isminin açıklanmaması kaydıyla, kurtarılan göçmenlerin Samos’taki bir liman tesisine götürüldüğünü, kayıplar için arama kurtarma operasyonunun sürdüğünü söyledi.

Ayrı bir olayda, sahil güvenlik Cumartesi günü Sakız adası açıklarında göçmenlerin bulunduğu bir sürat teknesinin yerini tespit etti. Yunan yetkililer, takiplerin ardından Sakız Adası’na ayak basmış, aralarında iki çocuğun da bulunduğu 20 göçmeni buldu.

Yunanistan, 2015’ten bu yana Orta Doğu, Afrika ve Asya’dan gelen göçmen ve mülteciler için Avrupa Birliği’ne geçişte tercih edilen bir kapı haline geldi; yaklaşık 1 milyon kişi, çoğunlukla komşu Türkiye üzerinden adalara indi.

Geçen yıl deniz yoluyla gelenlerin sayısı 41.561’e çıkmadan önce sayılar önemli ölçüde düştü. Bu yıl şu ana kadar 10 bin 854 göçmen deniz yoluyla Yunanistan’a ulaştı. [Reuters]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM