Yunanistan ve Türkiye daha fazla toplantı yapılması konusunda anlaştı

Yunanistan ve Türkiye daha fazla toplantı yapılması konusunda anlaştı

Başbakan Kyriakos Mitsotakis ve yardımcıları, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile New York’ta yaptıkları görüşmenin ardından, Ankara’nın ikili ilişkilerin gerçekten gelişmesini istediğine inanıyor, ancak en azından şimdilik bu gibi en tartışmalı konulara değinmiyor. Deniz yetki alanı, karasuları ve kıta sahanlığı gibi.

Geçen hafta konuşulanları bilen kaynaklar Kathimerini’ye, Türkiye’nin iki ülke yetkilileri arasında daha geniş kapsamlı konularda daha sık toplantılar yapmak istediğini söyledi.

Erdoğan ve Miçotakis, Yunanistan dışişleri bakan yardımcıları Alexandra Papadopoulou ile Türkiye’den Burak Akçapar arasında tartışmalı konulara ilişkin ilk toplantının 16 Ekim’de başlamasıyla sıkı bir program üzerinde anlaşmaya vardı; Ertesi gün Akçapar, ticaret, yatırımlar, start-up’lar ve sınır geçişlerine ilişkin muhtemel anlaşmaları içeren sözde “pozitif gündem”i görüşmek üzere Ekonomik Diplomasiden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Fragogiannis ile bir araya gelecek.

Kasım ayında yapılacak bir toplantıda Güven Artırıcı Önlemler tartışılacak ve Yüksek İşbirliği Konseyi Aralık ayında toplanacak.

Yunan kaynakları, ihtilafsız bu konularda yıl sonundan önce anlaşmaya varılabileceğine ve sivil koruma işbirliği konusunda da bir anlaşma imzalanması için çaba gösterileceğine inanıyor.

Sivil korumaya ilişkin bir anlaşma, her iki ülkeyi de aynı anda vurabilecek felaketlere karşı koordineli bir tepki verilmesini sağlayacaktır; tıpkı Ağustos ayında Evros bölgesel biriminde çıkan bir orman yangınının Çanakkale’deki Çanakkale Boğazı’ndaki büyük yangınlarla çakıştığı zaman olduğu gibi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM