Yunanistan’a ait dökme yük gemisi Kızıldeniz’de Husi füzesi tarafından vuruldu

Yunanistan’a ait dökme yük gemisi Kızıldeniz’de Husi füzesi tarafından vuruldu

Yetkililer, Pazartesi günü, Yemen’deki Husi isyancıların füze saldırısının, Kızıldeniz’de Malta bayraklı, Yunanistan’a ait bir dökme yük gemisi olan Cyclades’e zarar verdiğini söyledi; bu, önemli deniz rotasında gemi taşımacılığına karşı yürüttükleri kampanyanın son saldırısıydı.

İngiliz ordusunun Birleşik Krallık Deniz Ticaret Operasyonları merkezi, saldırının Yemen’in Mokha sahili açıklarında gerçekleştiğini söyledi. UKMTO, geminin saldırıda hasar gördüğünü ancak mürettebatın güvende olduğunu ve bir sonraki uğrak limanına doğru yola çıktığını söyledi. Ajans, gemilere bölgede dikkatli olmaları çağrısında bulundu.

UKMTO, “bir ticari geminin yakınında patlama” meydana geldiğini söyledi. “Gemi ve mürettebatın güvende olduğu bildirildi.”

Ordu Salı günü yaptığı açıklamada, ordunun USS Filipin Denizi ve USS Laboon’a doğru uçuş yolunda ayrı ayrı bir drone düşürdüğünü söyledi.

Husi askeri sözcüsü Brig. General Yahya Saree, Salı günü erken saatlerde yaptığı açıklamada, Kiklad adalarına düzenlenen ve ABD savaş gemilerini hedef alan saldırıyı üstlendi.

Bu arada Pazartesi günü İtalya Savunma Bakanlığı, Virgino Fasan firkateyninin Kızıldeniz ile Aden Körfezi arasındaki Bab el-Mandeb Boğazı yakınlarında o sabah bir Husi insansız hava aracını düşürdüğünü söyledi.

İtalya Savunma Bakanlığı, refakat edilen ticari geminin kimliğini belirtmeden, “Refakat edilen geminin yakınında suda bir füze patladı ve sadece küçük yüzeysel hasara neden oldu” dedi. “Fasan Fırkateyni ve koruma altındaki ticari gemi, Kızıldeniz’den çıkmak üzere planlandığı gibi güneye doğru yoluna devam ediyor.”

Saree bu saldırıyı kabul etmedi ancak Husilerin Hint Okyanusu’ndaki bir gemiyi de hedef aldığını iddia etti. Bu iddiayı destekleyecek acil bir rapor veya kanıt yoktu.

Husiler, Kızıldeniz ve Aden Körfezi’ndeki gemilere yönelik saldırılarının, İsrail’e Gazze’de 34.000’den fazla Filistinlinin ölümüne yol açan Hamas’a karşı savaşını sona erdirmesi için baskı yapmayı amaçladığını söylüyor. Savaş, Hamas liderliğindeki militanların 7 Ekim’de İsrail’e saldırarak 1.200 kişiyi öldürmesi ve 250 kişiyi rehin almasıyla başladı.

ABD Denizcilik İdaresi’ne göre Husiler kasım ayından bu yana gemilere 50’den fazla saldırı düzenledi, bir gemiye el koydu ve bir diğerini batırdı.

Husi saldırıları son haftalarda, isyancıların Yemen’de ABD öncülüğündeki hava saldırısı tarafından hedef alınması nedeniyle azaldı. Tehdit nedeniyle Kızıldeniz ve Aden Körfezi üzerinden yapılan nakliye reddedildi.

Amerikalı yetkililer, ABD liderliğindeki kampanyanın bir sonucu olarak ve aylar boyunca sürekli olarak insansız hava araçları ve füzeler ateşledikten sonra isyancıların silahlarının tükeniyor olabileceğini tahmin ediyor. Ancak isyancılar geçtiğimiz hafta saldırılarını yeniledi. Merkez Komutanlığı, Pazar sabahı erken saatlerde ABD ordusunun Kızıldeniz üzerinde havadaki beş insansız hava aracını düşürdüğünü söyledi.

Merkez Komutanlığı yaptığı açıklamada, insansız hava araçlarının “ABD, koalisyon ve bölgedeki ticari gemiler için yakın bir tehdit oluşturduğunu” söyledi.

Cumartesi günü Husiler, ABD ordusunun bir başka MQ-9 Reaper insansız hava aracını düşürdüklerini iddia ederek, insansız uçağın bilinen parçalarına karşılık gelen parçaların görüntülerini yayınladılar. Savunma Bakanlığı sözcüsü ABD Hava Kuvvetleri Yarbay Bryon J. McGarry, Cumartesi günü Associated Press’e “ABD Hava Kuvvetlerine ait bir MQ-9 insansız hava aracının Yemen’de düştüğünü” doğruladı. Ayrıntılı bir inceleme yapılmadan soruşturmanın sürdüğünü söyledi.

[AP]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM