ABD İran Karışıklığını Fırsat Bilerek Yaptırım Uyguladı

ABD İran Karışıklığını Fırsat Bilerek Yaptırım Uyguladı

Amerika İran’daki karışıklığı fırsat bilerek (ofac) tarafından yapılan açıklamada, yaptırım uygulanacak 5 kurumun İran’ın balistik füze programı için kilit role hazır olduğu bildirildi.

Shahid kharrazi industries, shahid sanikhani industries, shahid moghaddam industries, shahid eslami research center ve shahid shustari industries olduğu belirtilen konu mevzusu 5 kuruluşun halihazırda yaptırım sıralamasında bulunan shahid bekari sanayi grubu tarafından kontrol edilmiş olduğu kaydedildi.

Amerika hazine bakanı Steven Mnuchin, mevzuya ilişkin açıklamasında, “bu yaptırımlar, iran rejiminin iranlı yurttaşların refahından daha fazla öncelik verdiği balistik roket programı için anahtar role sahip kurumları hedef aldı. İran hükümeti ve devrim muhafızları ordusu, iranlılar çile çekerken yabancı militanları, terör gruplarını ve insan hakları ihlallerini finanse ediyor ” ifadesini kullandı.

Ofac’ın yaptırım kararının, İran’daki rejim karşıtı protestoları ve ABD başkanı donald trump’ın tahran’a yönelik eleştirilerinin peşinden gelmesi dikkati çekti.

Trump, geçen hafta süregelen protestolara yönelik açıklamasında, “rejimin yolsuzluklarından ve ülkenin varlığını yurt haricinde terörizme harcamasından bıkmış olan iran vatandaşlarının barışçıl protestolarıyla alakalı bilgiler geliyor. İran yönetimi, kendini ifade hakkı da dahil kendi halkının haklarına saygı göstermelidir. Dünya bu periyodu izliyor.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM