Dans için sürpriz sahne: Metro platformu

Dans için sürpriz sahne: Metro platformu

Step dansçısı Ja’Bowen, 19 Mart’ta New York’taki Delancey Street/Essex Street metro istasyonunda performans sergiliyor. Dansçı, sanatını çocukların adım öğrendiği, taşıtların birlikte dans ettiği ve enerji verici performanslarının neşe patlamaları olduğu yeraltına taşıyor.

NEW YORK – Ja’Bowen’ın bir şarkı hissettiğini anlayabilirsiniz. Ayaklarının topraklanmış gücü – ister hassas, fısıltılı notalara vurur, ister ritmik kalıpları vahşice ve hızla vurur – mütevazi bir yeri canlandırır: bir metro platformu.

Ancak şık ve esnek ayaklarının ötesinde, yalnızca varlığı vardır. Titizliği, zarafeti ve mizahıyla, doğaçlama tiyatrosundan geçen kalabalıkları etkisiz hale getirirken dokunma zanaatını ciddiye alıyor.

Ja’Bowen’a tökezlemek, New York City’deki bir sanat sırrını ortaya çıkarmak gibidir. Vücudunun berraklığı ve ürettiği müzik, öngörülemeyen bir alanda dengeleyici güçlerdir. Aylardır, bu Chicago nakli, Delancey Caddesi/Essex Caddesi’ndeki şehir dışındaki F platformuna kaliteli musluk getiriyor.

Musluklar ve tahta bir tahta ile yarattığı şey – portatif sahnesi – karşılıklı bir deneyim. Dansları, kendisi ve bir kalabalık arasında geçen enerji dalgaları için kaplardır. İnsanları gülümseten bir dans sanatçısıdır. Her yaştan. Metroda.

“Gerçekten heyecanlanıyorum ve sonra seyirciler gerçekten heyecanlanıyor ve sonra biraz geri çekiliyorum ve seyirciler biraz sessizleşiyor” dedi. “İleri geri giden bir tenis maçı gibi.”

Doğaçlamaları genellikle yavaş başlar. “Dürüst olmam gerekirse,” dedi, “bazen insanlar aşağıda olmama dikkat etmiyorlar veya umursamayabilirler.”

Bir dansçı ya da gerçekten herhangi bir oyuncu çok fazla sevgiye ihtiyaç duyduğunda, diğer tarafa bakma eğilimindeyim. Ja’Bowen farklı. Kendi dünyasında kaybolmuş gibi görünebilir, etrafındaki insanların yaklaştığını, baktığını hissedene kadar kendi kendine dans edebilir – canlı bir performans izlemek için sosyal medyadan ara verir. İşte o zaman enerjisini kalabalığa gönderir.

Ja’Bowen, izleyicilerin hızlı dans etmesini sevdiğini biliyor ama onun tercihi cebinde oturup sallanmak. İç odak noktası – yabancılardan oluşan bu korumasız alanda dinleme ve tepki verme şekli – derin beden-zihin farkındalığının savunmasız bir göstergesidir. Ve müzikal duyarlılığı ayaklarının dibinde başlasa da burada bitmiyor. Tüm benliğiyle dans ediyor. Müzikteki seviyeler ve duygularla oynamayı sever.

Ja’Bowen, Chicago’daki bir musluk ailesinden geliyor; burada ağabeyi ve bir arkadaşı, kısmen o zamanlar bir genç olan Ja’Bowen’a yapacak bir şeyler vermek için MADD Rhythms kolektif şirketini kurdu. Ja’Bowen, vurmalı forvet grubuna resmi bir eğitim almadan katıldı. Yeterince yetkin hale geldiğinde, sokaklarda performans sergilemeye başladı.

Ja’Bowen, “Yeteneğimi gerçekten her şeyden çok geliştiren şey buydu,” dedi. “Yeteneği provalarda geliştirirsiniz, ancak performans farklı bir şeydir.”

Bir tren bir dakika kadar uzaktaysa ve numarasıyla işi bittiğinde mikrofonunu alıp perondaki çocukları bir adım öğrenmeye davet ediyor – onu hayranlıkla izliyorlar -. “Çocukları yukarı davet ediyorum ve herkese iyi günler diliyorum ve bu kasıtlı” dedi. “Biliyor musun, step dansından daha fazlası, şehre, bulunduğum ana biraz iyi enerji getirmek için çalışıyorum.”

Bu fikir defalarca kanıtlanmıştır. “Hey, step dansçısı!” Bir gün peronun karşı tarafından bir kadın bağırdı. Onu Instagram’da nerede bulacağını bilmek istedi.

İlhamı nereden geliyor? Aynı zamanda bir aktör ve müzisyen olan Ja’Bowen, musluğu izleyiciyle bağlantı kurmak için kullanma şekliyle Jimmy Slyde’ın yanı sıra Sammy Davis Jr ve Gregory Hines’tan çok şey alıyor. “Önemli olan sadece ayak hareketleri değil, sunumları da,” dedi, “sahnedeyken seyirciyle konuşma biçimleri, hareketsiz durma biçimleri.”

Tap, diye ekledi, müzik gibidir. “Çalmadığın notaların da çaldığın notalar kadar önemi var.”

Metroda yıkılacak dördüncü duvar yoktur. Yolcular, Ja’Bowen ile günleri hakkında konuşur. Yol tarifi soruyorlar. Ona performansının onları ne kadar etkilediğini anlatıyorlar. Erkekler ağladı. “Sanatımı sunarken çok açık ve savunmasız olmamdan kaynaklandığını düşünüyorum” dedi. “Küçük etkileşimler gerçekten çok şey ifade ediyor çünkü sanatınızın gerçekten sanat olduğunu anlamanızı sağlayan şeyler bunlarmış gibi hissediyorum. İnsanlara dokunuyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM