Defne taçlı Apollon başı ortaya çıkarıldı

Defne taçlı Apollon başı ortaya çıkarıldı

M.S. 2. veya erken 3. yüzyıla tarihlenen, defne çelengiyle taçlandırılmış sakalsız bir adama ait olan ve büyük olasılıkla bir Apollon heykeline ait olan kafa, Aristoteles Üniversitesi araştırmacıları tarafından Yunanistan’ın kuzeydoğusundaki Philippi arkeolojik alanında yapılan buluntular arasında yer alıyordu. Kültür Bakanlığı’na göre kazılar geçen Eylül ayında tamamlandı. 

Güneydeki ana caddenin (decumanus) doğusunda, şehrin kuzey ekseniyle (Via Egnatia) buluştuğu noktada devam eden kazılarda, zengin bir şekilde dekore edilmiş bir binanın hakim olduğu meydanın bir kısmı ortaya çıkarıldı. Mermer döşeli bir yolda bulunan, Bizans İmparatoru VI. Leo’nun (886-912) tasvir edildiği bir sikke, kullanım süresinin belirlenmesine yardımcı oldu.

Bakanlık, Filippi dahil Bizans şehirlerindeki binaları ve kamusal alanları Klasik ve Roma dönemlerine ait heykellerin süslediğini söyledi. MÖ 356’da kurulan Philippi, Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan eski bir yol olan Via Egnatia üzerinde yer almaktadır. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM