Ekonomik duyarlılık kayıyor

Ekonomik duyarlılık kayıyor

Ekonomik ve Endüstriyel Araştırma Vakfı (IOBE), Yunanistan’ın ekonomik güven endeksinin Eylül’deki 107,7’den Ekim’de 106,4 puana düştüğünü, bunun perakende ticarette iş beklentilerindeki düşüş, sanayi ve hizmetlerde zayıf beklentiler ve inşaatta daha iyimser beklentilerin yansıması olduğunu belirtti. Çarşamba günü söyledi.

Ekonomik duyarlılık endeksi, AB ve avro bölgesindeki göreli endekslerdeki düşüşe rağmen bu yıl şu ana kadar geçen yılın seviyelerinin üzerine çıktı ve seçim yıllarında geleneksel olarak hakim olan olumlu iklimi yansıtıyor. Ancak jeopolitik gerilimler, daralan mali alan ve enflasyona ilişkin belirsizlik nedeniyle bu iyimserlik yavaş yavaş buharlaşıyor.

Sektördeki iş beklentileri, yeni siparişler ve talebe ilişkin tahminlerdeki negatif dengenin daha da gerilediğini gösterirken, önümüzdeki aylarda üretime ilişkin olumlu beklentilerde bir miktar iyileşme görüldü. İnşaat sektöründe üretime ilişkin olumsuz beklentiler azalırken, istihdama ilişkin olumlu tahminler iyileşti.

Perakende ticarette, mevcut satışlara ilişkin tahminler güçlü bir şekilde düşerken, kısa vadeli eğilimlere ilişkin tahminler yükseldi. Hizmetler sektöründe, talep tahminlerinin yanı sıra işletmelerin durumuna ilişkin olumlu tahminler de hafifledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM