Erdoğan, 20 yıllık iktidarının seçim sınavını kazandı

Erdoğan, 20 yıllık iktidarının seçim sınavını kazandı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Pazar günü yapılan seçimlerde iktidardaki yirmi yılını uzattı ve Türkiye’yi kutuplaştıran ve bölgesel bir askeri güç olarak konumunu güçlendiren giderek daha otoriter politikalar izleme yetkisini kazandı.

Rakibi Kemal Kılıçdaroğlu, bunu “yılların en adaletsiz seçimi” olarak nitelendirdi, ancak sonuca itiraz etmedi.

Resmi sonuçlar, Kılıçdaroğlu’nun oyların %47,9’unu Erdoğan’ın %52,1’ine karşı kazandığını gösterdi ve bu, derinden bölünmüş bir ulusa işaret ediyor.

Seçim, Türkiye için şimdiye kadarki en önemli seçimlerden biri olarak görülüyordu, muhalefet Erdoğan’ı koltuğundan indirme şansının yüksek olduğuna inanıyor ve popülaritesi bir yaşam maliyeti kriziyle sarsıldıktan sonra politikalarını tersine çeviriyordu.

Bunun yerine zafer, 85 milyonluk NATO üyesi ülkede iç, ekonomi, güvenlik ve dış politikayı yeniden çizdikten sonra yenilmezlik imajını güçlendirdi.

Beş yıl daha iktidarda kalma olasılığı, onu giderek daha fazla güç toplarken demokrasinin altını oymakla suçlayan muhalifler için büyük bir darbe oldu – bu suçlamayı reddediyor.

Ankara’da bir zafer konuşmasında Erdoğan, tüm anlaşmazlıkları geride bırakıp ulusal değerlerin ve hayallerin arkasında birleşme sözü verdi, ancak sonra vites değiştirerek muhalefete saldırdı ve Kılıçdaroğlu’nu kanıt sunmadan teröristlerin yanında yer almakla suçladı.

“Terörist” olarak nitelendirdiği eski Kürt yanlısı parti lideri Selahattin Demirtaş’ın kendi yönetimi altında serbest bırakılmasının mümkün olmayacağını söyledi.

Erdoğan, enflasyonun Türkiye’nin en acil sorunu olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun yenilgisi, Erdoğan’ın “sevgili dostunu” zaferinden dolayı kutlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile olan bağlarından endişe duyan Türkiye’nin NATO müttefikleri tarafından muhtemelen yas tutulacak.

ABD Başkanı Joe Biden Twitter’da şunları yazdı: “NATO Müttefikleri olarak ikili meselelerde ve ortak küresel zorluklarda birlikte çalışmaya devam etmeyi dört gözle bekliyorum.”

ABD’nin Türkiye ile ilişkileri, Erdoğan’ın İsveç’in NATO’ya katılmasına karşı çıkması, Ankara’nın Moskova ile yakın ilişkisi ve Suriye konusundaki görüş ayrılıkları nedeniyle sekteye uğradı.

‘Bugünün tek kazananı Türkiye’

Daha önce İstanbul’da bir otobüsün tepesinden coşkulu destekçilerine seslenen 69 yaşındaki Erdoğan, “Bugün tek kazanan Türkiye” dedi. Ülkeyi 5 yıl daha yönetme sorumluluğunu bize bir kez daha veren halkımızın her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Erdoğan’ın zaferi, Mustafa Kemal Atatürk’ün bir asır önce Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkıntılarından modern Türkiye’yi kurmasından bu yana en uzun süre görev yapan lider olarak görev süresini uzatıyor – Ekim ayında Erdoğan’ın iktidarda olduğu siyasi açıdan güçlü bir yıldönümü kutlanacak.

İslamcı kökenli AK Parti’nin genel başkanı Erdoğan, dikkatleri derin ekonomik sıkıntılardan uzaklaştıran bölücü bir kampanya sırasında milliyetçi ve muhafazakar söylemlerle seçmene seslendi.

Zafer konuşmasında, LGBT yanlısı diyerek muhalefete yeniden saldırdı.

Ülkeyi daha demokratik ve işbirlikçi bir yola sokma sözü veren Kılıçdaroğlu, oylamanın halkın otoriter bir hükümeti değiştirme iradesini gösterdiğini söyledi. “Devletin bütün imkânları bir adamın ayağına bırakıldı” dedi.

‘Üzgünüm ve hayal kırıklığına uğradım’

İstanbul’daki konutunun önünde toplanan Erdoğan taraftarları, Allahu Ekber yani Allahu Ekber sloganları attı.

Başında Erdoğan’ın adını taşıyan başörtülü 28 yaşındaki Nisa, “Her şeyin daha iyi olmasını bekliyorum” dedi.

Bir başka Erdoğan destekçisi, Türkiye’nin beş yıl daha görevde kalmasıyla daha da güçleneceğini söyledi.

Adını 39 yaşındaki Mert olarak veren taraftar oğluyla birlikte kutlarken, “Dünyanın her ülkesinde, Avrupa ülkelerinde de sorunlar, sorunlar var… Güçlü bir liderlikle Türkiye’nin de sorunlarını aşacağız” dedi.

Kılıçdaroğlu’na oy veren 24 yaşındaki Buğra Öztuğ, muhalefeti değişmemekle suçladı. “Kendimi üzgün ve hayal kırıklığına uğramış hissediyorum ama umutsuz değilim. Hala gerçekleri ve doğruları görebilenlerin olduğunu düşünüyorum” dedi.

Erdoğan’ın performansı, 50.000’den fazla insanın hayatını kaybettiği Şubat ayındaki yıkıcı depremlere devletin başlangıçta yavaş tepki vermesi nedeniyle seçmenlerin onu cezalandıracağını düşünen muhaliflere yanıldı.

Ancak 14 Mayıs’ta milletvekilliği seçimlerini de içeren ilk tur oylamada partisi AK Parti, depremin vurduğu 11 ilin 10’unda birinci çıkarak, müttefikleriyle birlikte meclis çoğunluğunu elde etmesine yardımcı oldu.

Özgürlükler için korkular

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tebriklerini sunarken, Fransa ve Türkiye’nin “birlikte göğüs germesi gereken büyük zorluklar olduğunu” söyledi.

İran, İsrail cumhurbaşkanları ve Suudi kralı, Erdoğan’ın Türk nüfuzunu zaman zaman askeri güçle öne sürdüğü Ortadoğu’da onu tebrik eden liderler arasındaydı. Yıllardır bölgede çok sayıda hükümetle arası bozuk olan Erdoğan, son yıllarda daha uzlaşmacı bir tavır aldı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü olan Emre Erdoğan, Erdoğan’ın başarısını destekçilerinin “çoğu kendisi yaratmış olsa da sorunları çözme yeteneğine” olan inancına bağladı.

Erdoğan, kendisini uzun süredir marjinalize edilmiş hisseden muhafazakar seçmenin desteğini de sürdürmüştü. “Bu dönem, siyasi ve sivil özgürlüklerde bir düşüş, kutuplaşma ve iki siyasi kabile arasındaki kültürel kavgalarla karakterize edilecek” dedi.

Erdoğan, eleştirmenlerin muhalefetin tersine çevirme sözü verdiği alışılmışın dışında ekonomi politikalarını suçladığı yıllarca süren ekonomik çalkantıya rağmen galip gelmiş gibi görünüyordu.

Erdoğan’ın kazanmasının ekonomi politikası için ne anlama geleceğine dair belirsizlik, lirayı geçen hafta rekor seviyelere itti.

Reuters geçen hafta Erdoğan hükümeti içinde bazılarının sürdürülemez dediği ekonomik programa bağlı kalma ya da onu terk etme konusunda anlaşmazlık olduğunu bildirdi.

Kılıçdaroğlu, son on yılda kenara atıldıktan sonra yönetişimi sıfırlama, insan haklarını geri getirme ve mahkemelere ve merkez bankasına bağımsızlık getirme sözü vermişti. [Reuters]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM