Hükümet eski kimlikleri üç yıl içinde değiştirmeyi hedefliyor

Hükümet eski kimlikleri üç yıl içinde değiştirmeyi hedefliyor

Vatandaşı Koruma Bakanı Giannis Oikonomou Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Yunan hükümetinin üç yıl içinde eski kimlik kartlarını yeni, geliştirilmiş kimlik kartlarıyla değiştirmeyi hedeflediğini söyledi.

Özel yayıncı Skai’ye yaptığı açıklamada, “Bugünden itibaren 2,5-3 yıl içinde tüm nüfusun polis kimlik kartlarını değiştirmek gibi büyük bir hedefle sorunsuz bir şekilde ilerliyoruz” dedi ve halkın bu değişikliğe olumlu tepki verdiğini ekledi. 

Yaklaşık 99.000 mevcut randevudan 62.000-63.000’inin rezerve edildiğini, dolayısıyla Atina, Selanik ve diğer büyük şehirlerdeki mevcut randevuların Ekim ve Kasım ayları için iki katına çıkacağını söyledi.

“Vatandaşlara sorun yaşamayacakları, basit olacak ve tamamen güvenli bir kimlik kartı alacakları, Avrupa Birliği’nin şartname ve düzenlemelerine göre yurtdışına seyahat etmelerine olanak sağlayacak bir süreç yapmak istiyoruz. VISA spesifikasyonlarına sahip olacaklar ve ayrıca sahte olmayacak bir belgeye sahip olacaklar” dedi.

Uzun süredir ertelenen değişiklik, üye devletlerin yükseltilmiş güvenlik özelliklerine sahip yeni kimlik kartları vermesini gerektiren 2019/1157 sayılı AB Düzenlemesi uyarınca gerekli. İlk kez 1961’de verilen mevcut Yunan kimlik kartları, makine tarafından okunabilir bir bölgeye sahip değildir (ki bunlar pasaportlarda da bulunur) ve 3 Ağustos 2026’da geçerliliği sona erecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM