Pazartesi Günü Beş Milyon Kişi Aç Kalabilir

Pazartesi Günü Beş Milyon Kişi Aç Kalabilir

Şirketlerin çalışanlarına yemek parası yerine verdiği ve bir çok restoran, lokanta, fast-food işletmesinde para yerine geçen kartların aldıkları yüksek komisyon ücretleri, restoran işletmecilerinin canına tak etti.

İş verenlerin yemek parası yerine verdiği kartları bir çoğumuz görmüş veya duymuşuzdur. Hatta bu kartlar artık yemek yemenin dışında market gibi bir çok yerde dahi geçer oldu. Ancak Restoran işletmecileri bu sistemden şikayetçi. Bu şikayetin sebebi ise bu kartları kullanarak ödeme aldıklarında kart şirketleri tarafından kendilerine uygulanan komisyon.

Bu kartlar şirket bünyesinde yemek hane gibi yemek hizmeti bulunmayan şirketler tarafından veriliyor. Genellikle günlük 10-15 lira aralığında bir miktar çalışanın kartına limit olarak tanımlanıyor. 15 lirayı aşan limitler için vergi alındığından ortalama miktar 13 lira civarında. Çalışanlar bu kartlar ile ödeme kabul eden restoranlardan istedikleri yemekleri yiyebiliyor. Pahalı yemekler yeyip ay ortasında limiti tüketmek de, ucuz yiyecekler tercih edip limiti bir sonraki aya devretmek de mümkün.

Aslına bakılırsa yemek kartı para veya kradi kartı gibi bir ödeme aracı. Lokantaya gidip yemek yiyen çalışan bu kart ile ödeme yapıyor olay bu kadar basit. Arka planda yaşananlar ise bu kadar basit değil. Yemek kartı da büyük bir sektör. Bir çalışanın günlük 13 lira limiti olduğu düşünüldüğünde 5 milyon yemek kartı sahibi var.

Problemin temelinde yatan aslında çalışanlarına yemek kartı veren şirketin sahibinin daha az maliyetle, çalışanın yemek ihtiyacını daha ucuza karşılama istediğinden kaynaklanıyor. İş verenler kart şirektelerinden indirim istiyor rekabet nedeniyle de kart şirketleri indirim yapmak zorunda kalıyor. Kart şirketi de zarar edecek değil ya onlar da restoranlardan komisyon adı altında zararını çıkarıyor.

Olan restoran sahiplerine oluyor. Kart şirketinin kestiği yüzde 10 komisyon restoranların elinden bütün karını alıyor. İşte bu durum Restoran sahiplerinin artık altından kalkamayacağı bir hal almış durumda. Bu durumun düzeltilmesi ve ettikleri karın ellerinden alınmasını engellemek için restoran sahipleri bir gün boykata gidiyor.

Önümüzdeki pazartesi günü restoran sahipleri yemek kartı ile ödeme kabul etmeyecek. Bu durum 5 milyona yakın çalışanı doğrudan ilgilendiriyor. Yemek kartı sahipleri o gün kartlarını kullanarak yemek yiyemeyecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM