Verimlilik neden düşük kalıyor?

Verimlilik neden düşük kalıyor?

Yunan Verimlilik Konseyi’nin Yunan ekonomisindeki kalıcı zayıflığın altını çizen yıllık raporuna göre, Yunanistan’da işgücü verimliliği Avrupa ile karşılaştırıldığında düşük kalıyor.

Buna karşılık, üretim faktörlerinin toplam verimliliği son dört yılda Avrupa’dakinin üç katı oranında artmış ve Avrupa’daki ortalama orana geri dönmüştür.

Raporda yer alan verilere göre, Yunanistan’da çalışan kişilerin işgücü verimliliği AB ortalamasının yaklaşık yüzde 61’i, avro bölgesi ortalamasının ise yüzde 55’i seviyesinde bulunuyor. Buna göre, Yunanistan’ın çalışma saatlerindeki üretkenliği AB-27 ortalamasının yaklaşık %49’u ve avro bölgesi ortalamasının %43’üdür.

Yunan Verimlilik Konseyi’nin ait olduğu Planlama ve Ekonomik Araştırma Merkezi (KEPE) başkanı Profesör Panagiotis Liargovas, Kathimerini’ye Yunan ekonomisinin işgücü verimliliği açısından düşük performansının temel olarak işgücünün kullanılmamasından kaynaklandığını açıkladı. iş yerindeki teknoloji ve ölçek ekonomisine ulaşmadaki başarısızlık.

Ülkenin zamanla daha ciddi hale gelmesi beklenen demografik sorunuyla birleştiğinde düşük verimlilik, ekonominin gelişmesini ciddi şekilde engelleyen bir faktör haline geliyor. Ne yapılması gerektiği hakkında konuşurken “Reformlar anahtardır” diye vurguladı.

Bu bağlamda raporda şu ifadelere yer veriliyor: “Ekonomide beklenen büyüme dinamiklerinin gerçekleşmesinde belirleyici olan, bir yandan orta ve uzun vadeli dikkate alındığında temel faktör olan işgücü kullanımının artmasıdır. diğer yandan yaşlanan nüfusun vadeli olumsuz etkileri ve ekonominin özellikle iş ve yüksek teknoloji sektörlerinde sabit sermaye yatırımlarındaki önemli artış.”

Ayrıca raporun, 2020’ye kıyasla GSYİH’da 13,7 milyar avro veya %8,3, istihdamda ise 400.000 iş veya %10,5 artışa yol açacak olan Kurtarma Fonu hakkındaki yorumu da ilgi çekici. Başta inşaat olmak üzere belirli sektörlere aşırı bağımlı olması nedeniyle Yunanistan’ın uzun vadeli stratejik hedefleriyle tamamen uyumlu olup, bu sektörler adil büyümenin daha geniş hedeflerini yeterince destekleyemiyor.” 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM