Yunanistan’da yangın komploları

Yunanistan’da yangın komploları

Son günlerde art arda yaşanan yıkıcı orman yangınlarının ardından yeni bir komplo teorileri ve korku dalgası kabarıyor. Bu komplo teorilerine göre, yangınların sorumlusu devlet kurumlarının ihmali, tedbirsizliği, dikkatsizliği ve hataları, bazı kişilerin kötü niyetleri değil, “yabancı ajanlar” ve kaçak göçmenlerdir.

Yangınların %96’sının insanlar tarafından çıkarıldığını biliyoruz. Art arda yaşanan hızlı gerilimlere ve ani felaketlere maruz kalan bir dünyada, gerçeklik unsurlarını inkar etme, olup biten her şey için yabancıları ve sözde provokatörleri suçlama eğilimi şekilleniyor gibi görünüyor.

Komplo teorisi, olayları alışılmışın dışında bir düzende düzenler, karmaşık sorunlara tek boyutlu yanıtlar sunar, sorunun çözülemez, herkesin maksimum çabasını ve olumlu katkısını gerektirecek kadar geniş veya derin olmadığını, bunun yerine, sorunun yaratılmış olduğunu garanti eder. ülkenin düşmanları.

Bir tehditle yüzleşmenin yarattığı kaygıya karşı içsel bir tepki mekanizması olan korku, bizi uyanık tutar, kurtarır. Ancak sürekli bir güvensizlik ve felç edici belirsizlik durumuna hapsolmak olan mantıksız korku, insanları şeytan üreten her türden popülist tarafından manipüle edilebilir hale getiriyor.

Komplo teorileri, krizi aşmaya yönelik ortak çabaları kemiriyor, enerjiyi tüketiyor, endişeleri ve düşünceleri asıl konudan uzaklaştırıyor, toplumları geriye doğru sürükler. Onlar bir beladır. Ama saçmalıkların kurduğu kaleler çok dayanıklıdır.

Genel olarak, büyük felaketlerin toplumlar üzerinde yarattığı baskıları yönetmek, beklenmedik ve açığa çıkan fobilere karşı dirençlerini test etmek devasa bir görevdir. Uzmanlara, devlete ve hükümete meydan okuyan “hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı” ve “gizli, kötü niyetli gündemlerin söz konusu olduğu” yönündeki iddialar gibi şüpheleri ortadan kaldırmak zorlu bir iştir.

Ülke pandemide iyi bir performans sergiledi çünkü zamanında ve organize bir şekilde hareket etti. Yangınlarla mücadelede ülke yenilgileri sayıyor ve şimdi vatandaşlarının güvenini yeniden kazanmak için mücadele etmesi gerekiyor. Aynı zamanda dünya istikrar örneklerine, güvenlik garantilerine susamış durumda. Sorumluların tek yapması gereken, harekete geçebileceklerini, orada olduklarını göstermek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM