2 Dağcı Kurtuldu 3 Dağcı Halen Mahsur

2 Dağcı Kurtuldu 3 Dağcı Halen Mahsur

Bursa Uludağ’da profesyonel dağcı olan 2 şahıs yanlarına aldıkları 3 arkadaşıyla tabiat yürüyüşü esnasında 6 metrelik şelaleden aşağıya inince mahsur kaldı. Ustalaşmış dağcı olan iki bireyin kendi çabalarıyla 6 metrelik şelaleden kurtuldukları öğrenildi.

Kalan 3 kişi için ise eskişehir’den havalanan hava kuvvetlerine ilişkin kurtarma helikopteri şiddetli rüzgar nedeniyle dağcıların bulunduğu bölgeye iniş yapamayınca birliğine geri geri dönmek mecburiyetinde kaldı.

Mahsur kalan dağcıları kurtarmak için jak, afad ve nak ekipleri devreye girdi ama havanın kararması ve uygunsuz hava koşulları nedeniyle kurtarma operasyonu durduruldu. Mahsur kalan dağcılardan birinin ayağının kırık olduğu, diğerlerinin ise ıslandıkları için donma tehlikesi ile burun buruna kaldıkları öğrenildi.

Oteller bölgesinden çobankaya bakacak bölgesine yürüyüş meydana getiren 5 benlik gurup bakacak’tan patika yolu takip ederek orman içerisinden yürüyüşlerine devam etti. Yollarına çıkan 6 metrelik şelaleden aşağıya inen öbek havanın kararmasıyla yürüyüşlerine son verdi. Geldikleri yöne de tırmanamayan 5 şahıs jandarmayı arayarak yardım istedi. Mahsur kalan 5 kişiden 2’si kendi imkanlarıyla yerleşim alanına ulaştı, kalan 3 kişinin ise bütün eşyalarını şelalenin üst kısmında bıraktıklarından dolayı çok üşüdükleri ve donmamak için ateş yaktıkları öğrenildi.

Bölgeye acil helikopter istendi

Havanın kararmasıyla beraber bölgeye ulaşan jak ve afad ekipleri dağcılarla irtibat kurmalarına karşın dağlık ve yar olan bölgeye inemedi. 3 şahıstan birinin ayağının kırıldığı, yardım için kalan öteki ikisinin de ıslandığı bu nedenle donma tehlikesi yaşadıkları öğrenildi. Jandarma ve afad ekiplerinin acele koduyla geçtikleri bildiriın ardından bölgeye eskikent’den gece kurtarma yapma kabiliyetinde askeri helikopter gönderildi.

Askeri helikoptere fırtına engeli

Koordinasyonun sağlanmasının arkasından eskişehir 1. Hava qüç komutanlığından saat 22:30 sıralarında havalanan kurtarma helikopteri bölgeye gelse de şiddetli rüzgar nedeniyle iniş gerçekleştiremedi. 3 kere sorti yapan helikopter bir kere yakıt boşaltsa da askerlerin bulunduğu bölgeye türbülans sebebiyle inemeyip 23:15 sularında birliğine geri geri dönmek mecburiyetinde kaldı. öte yandan hava şartlarının düzelmesi niteliğinde helikopterin bir kere daha havalanacağı öğrenildi.

Kurtarma ekipleri bölgeye ulaşmaya çalışıyor

Helikopterin birliğine geri dönüş yapmasıyla beraber bölgeye göndermek için 2 ayrı tim daha hazırlayan jak, afad, nak ve bakut ekipleri gece boyu mahsur kalan 5 kişiye ulaşmak için uğraş verecek. Hava sıcaklığının eksi 5’i gösterdiği bölgede takımlar uçurumdan aşağıya inmek için hazırlık yapsalar da fırtına ve bölgedeki buz işi güçleştiriyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM