Alkollü İçeceğini Kendi Üreten Vatandaşa Yasal Engel

Alkollü İçeceğini Kendi Üreten Vatandaşa Yasal Engel

Alkol ve sigara sektöründe uygulanan yüksek vergiler nedeniyle vatandaş zor durumda. Uygulanan yüksek vergi oranları gün geçtikçe bu ürünlerin fiyatlarının katlanmasına neden oluyor. Vatandaş kendince bir takım alternatif yollar arasa da bu konuda da kanun düzenlemesi yapıldı.

Alkollü içecek ve sigara sektöründe alınan yüksek vergiler nedeniyle bu ürünlerde yaşanan fiyat artışları vatandaşları alternatif yollar aramaya itiyor. Bir kısım vatandaşlarımız sarma sigara, kendi içeceğini evde üretme gibi yollara başvuruyor. Ancak bundan sonra bu yollar da etkisiz kalacak. Kendi içeceğini evde üreten vatandaşların engellenmesi için bir takım kanun değişikliklerine gidildi.

Evde kendi alkollü içeceğini yapan vatandaşların kullandığı etil alkol satışı ve üretimiyle alakalı kanun değişti. Buna göre Satışa sunulan elik alkolün üzerine “gıda olarak kullanmaya uygun değildir” ibaresi yazılması zorunlu hale getirildi. Aynı düzenleme kapsamında etil alkolün içine belli oranda denatonyum benzoat katılacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, Etil Alkol ve Metanolün Üretimi ile İç ve Dış Ticaretine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.Buna göre, evsel kullanım amaçlı etil alkoller, sadece etil alkol üretim tesisinde veya uygun distile alkollü içki üretim tesisinde 70 santilitre (cl) veya 1 litrelik cam şişelerde mutlak alkol miktarı üzerinden 100 litresine 1,2 gram denatonyum benzoat katılarak ambalajlanacak veya ambalajlı ithal edilecek.Piyasaya arz edilen etil alkol etiketinde “Gıda amaçlı kullanılması uygun değildir” ifadesi yer alması zorunluluğu getirildi.Söz konusu ifadenin yer almadığı ve daha önce satışı yapılmış etil alkol ürünleri 31 Mart 2018’e kadar piyasada bulunabilecek.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
alkol evde üretim yasak

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM