22 Mart 2019 - Cuma
Ana Sayfa / SİYASET / Operasyon bittikten sonra Afrin’e 350 bin Süryani dönecek

Operasyon bittikten sonra Afrin’e 350 bin Süryani dönecek

Türkiye başbakanı 25 Şubat’ta Türkiye’ye sığınan yaklaşık 350 bin kişinin operasyonun sona ermesinden sonra Suriye’nin Afrin bölgesinde evlerine döneceğini söyledi.

Kuzeybatı Kocaeli’nde Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda konuşan Binali Yıldırım, devam eden “Zeytin Şubesi Operasyonu” ile “Türkiye sadece kendi toprak bütünlüğünü korumakla kalmadı, aynı zamanda bölgedeki istikrarsızlığın ortadan kaldırılması için önemli katkılarda bulundu” dedi.

Bölge, Suriye Kürdistan Halk Koruma Birimleri (YPG) militanları tarafından temizlendikten sonra Suriyeli mültecilerin evlerine dönmelerini garantiliyor.

“Türkiye’de ev sahipliği yaptığımız yaklaşık 350.000 Afrin halkı topraklarına dönecek ve barış içinde hayatlarını sürdürecek” dedi.

Yıldırım, Türkiye’nin yalnızca bölgede ve sınır ötesi insanlar için güvenlik sağlamadığı gibi bölgede istikrarsızlığın ortadan kaldırılmasına da katkıda bulunduğunu belirtti.

“Geçen yıl gerçekleştirilen Fırat Kalkanı operasyonu ile Irak İslam Devleti ve Levant (İSİL), Suriye Kürt Demokratik Birliği Partisi (PYD), Halkın Koruma Birimleri (YPG) ve Kürdistan İşçi Partisi (PKK) terör örgütleri. Bugün, daha önce evlerini terk etmek zorunda kalan Suriyeliler kendi topraklarında dönebiliyorlar. Bugün itibariyle, bu bölgede 140.000 kişi yerleşik. Ancak orada okula devam eden çocuk sayısı sadece 160 bin “dedi.

Ege ve Akdeniz’de Gerilimler

Başbakan, hem Ege hem de Akdeniz bölgelerinde yaşanan gerginliğe karşı uyarıda bulundu. “Deniz kuvvetleri, her koşul ve koşulda ülkesine her türlü tehlikeyi ortadan kaldırma gücüne sahip” dedi.

“Hiç kimse [bu konuda] bir hata yapmamalı” diye ekledi Yıldırım.

12 Şubat’ta, Güneydoğu Ege’de bulunan Kardak adacıklarının yanında bulunan Yunan Sahil Güvenliği’nin devriye botuna bir Türk devriye botu çarptı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, krizin herhangi bir sorun yaşamadan çözüldüğünü söyledi.

Ocak ayında, Sahil Güvenlik, adalara bir çelenk koymak için yaklaşmakta olan Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos’u engelledi.

Hakkında Yusuf uluoğlu

Bu habere de bakabilirisiniz

Yunanistan-FYROM isim anlaşması

Prespes anlaşmasının onaylanması hem Yunanistan hem de Eski Yugoslavya Makedonya Cumhuriyeti (FYROM) için yeni bir ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hatay masaj manisa masaj kayseri masaj samsun masaj balıkesir masaj maraş masaj van masaj aydın masaj denizli masaj tekirdağ masaj diyarbakır masaj