Türkiye BM’nin Suriye ateşkesine çağrısını memnuniyetle karşıladı

Türkiye BM’nin Suriye ateşkesine çağrısını memnuniyetle karşıladı

Türkiye 25 Şubat’ta ateşkesin Suriye’nin Afrin bölgesinde devam etmekte olan “Zeytin Operasyon Şube Müdürlüğü” nü etkilemeyeceğini ekleyerek, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin yardıma erişim ve tıbbi boşaltma için 30 günlük ateşkes isteyecek bir kararı memnuniyetle karşıladı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy, “Günümüzde özellikle Doğu Ghouta’da, düşmanlık olaylarının gecikmeksizin kesilmesini isteyen Suriye’nin her tarafında yaşanan kötüleşen insani durum karşısında BM Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilen kararı memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

“Türkiye, acılarını hafifletmek için insani yardımlarını genişletmeye devam ederken, özellikle de BM’nin uluslararası topluluğun çabalarını desteklemekle birlikte, insani krizin temelinde yatan çatışmayı sona erdirme çabalarını da sürdürecektir. Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini tehdit eden terör örgütleriyle mücadelede kararlı kalmaya devam edecek “dedi.

BM Güvenlik Konseyi, yedi yıllık savaşın en ölümcül hava saldırılarından biri olarak geçen hafta Doğu Ghouta bölgesine taşıdığından, 4 Şubat’ta alınan kararı kabul etti.

Ancak bir monitör, BM araması yapılmasına rağmen 25 Şubat günü bölgede çıkan çatışmalar ve rejim grevleri devam ettiğini belirtti.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Doğu Ghouta’nın Suriye rejim güçleri ve isyancılar arasındaki çatışmalarla en az 13 rejim yanlısı ve Jaish al-Islam asıllı gruba ait altı savaşçı öldürdü.

Bir hafta önce başlatılan bombalama kampanyasından bu yana 500’den fazla kişinin hayatını kaybettiği Doğu Ghuta’daki ana isyancı gruplar, BM seçimlerini memnuniyetle karşıladı ve ateşkesle devam edeceğini söyledi.

Bu arada Ankara, BM çağrısının Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Afrin bölgesindeki askeri operasyonlarını kapsamadığını söyledi.

Türkiye, Afrin bölgesinden Suriyeli Kürdistan Halk Koruma Birimleri (YPG) militanlarını kaldırmak için 20 Ocak’ta “Zeytin Operasyon Şube Müdürlüğü” ni başlattı.

Türkiye, YPG’yi yasadışı Kürdistan İşçi Partisi (PKK), dolayısıyla terörist bir grubun dalı olarak görüyor.

Ankara’daki kaynaklardan Hürriyet’e, “Türkiye çatışmada bir taraf değil ve sadece Türkiye’nin toprak bütünlüğünü ve sınır güvenliğini sağlamak için bir operasyon yürüten” olduğundan, ateşkes kararının kapsamı “Zeytin Operasyonu” nu kapsamayacağını söyledi. ”

Kaynaklar, “BM güvenlik konseyinin önceliğini vurgulayan açıklamasında, sınır güvenlik ve toprak bütünlüğünü tehdit eden teröre karşı savunma hakkını koruyan BM kararlarına uygun olarak yürütülen bir operasyon” dedi. ilgili kararlar “kendini savunma hakkına” dikkat çekti.

Ordu, “BM sözleşmesinin 51. Maddesi uyarınca savunma hakkı çerçevesinde Suriye toprak bütünlüğüne ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına göre 1624, 2170 ve 2178 numaralı kararlar alındı” dedi.

Kremlin, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin’in Suriye krizini Fransız ve Alman mevkidaşları Emmanuel Macron ve Angela Merkel ile 25 Şubatta görüştüğünü söyledi.

Telefonla konuşan liderler ateşkes uygulamak için ortak çabaların önemini vurguladı ve Kremlin “Suriye üzerinden bilgi alışverişini hızlandırmaya” karar verdiler.

Dünya liderleri Doğu Ghouta’daki sivillerin durumunu öfkelendirdi.

Mahalle, hükümet tarafından kontrol edilen topraklarla çevrilidir ve 400.000 sakinleri ölümcül kuşatmayı kaçırmaya ya da kaçamamaktadır.

Yiyecek kaynakları, yerel piyasalarda artık bulunmayan ekmek ile birlikte çalışıyor.

Suriye devlet medyası, 24 Şubat’ta altı sivilin yaralanmasına neden olan Şam’a, Doğu Ghuta’daki topçu asileri geri gönderildi.

Suriye’nin basında çıkan haberlere göre, başkentin doğu bölgelerinde 18 Şubat’tan bu yana yaklaşık 20 kişi hayatını kaybetti ve birçok sakin savaşın daha da yoğunlaşması tehlikesinden ötürü başka yerlerde geçici ikamet amaçlı aradılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM