Satala antik kentinde asırlık izler

Satala antik kentinde asırlık izler

Kazılar yeniden başladı olmuştur antik kenti Satala , dört lejyon biri Roma İmparatorluğu’nun Anadolu’daki ve Bartın Üniversitesi evinde Şahin Yıldırım Direktörü Doçent başkanlığında 25 kişilik bir ekip tarafından gerçekleştirilecek bir askeri karargah olarak kullanılan Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi.

Gümüşhane’nin kuzeyindeki Kelkit ilçesine bağlı Sadak köyündeki antik kentteki kazılar yaklaşık bir buçuk ay sürecek.

Yapılan kazılarda Roma İmparatorluk Dönemi’ne ait 2.000 yıllık bir tiyatro maskesi, kandiller, Geç Roma Dönemi’ne tarihlenen demirden askeri zırhlar ve Erken Hıristiyanlık Dönemi’ne ait mimari kabartmalar bulundu.

Yıldırım, Satala antik kentinde yapılan çalışmanın bölge tarihi açısından çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Arkeolojik buluntular açısından çok zengin bir kazı sezonu geçirdiklerini ifade eden Yıldırım, çalışmaların Apollinaris XV’e ait Castrum (sömürge kenti) içinde yer alan kale içerisinde gerçekleştirildiğini söyledi.

Yıldırım, bu sezon iki açmada kazıların yapıldığını belirterek, “Castrum’daki ilk açmada, Sassanid Kralı Shapur I’in MS 255-256 tarihli yıkım evresiyle karşılaştık. Aynı evre başka bir lejyon olan Zeugma’da da meydana geldi. Anadolu’da şehir. Bu bize, buradaki Roma Lejyonunun MS 3. yüzyılın ortalarında neredeyse son askerine kadar yıkıldığını gösteriyor. Bu yıkımdan sonra Roma orduları çok kolay iyileşemedi. Bu açıdan, kastrumdaki bu açmada karşılaşılan Sasani dönemi yıkım tabakası bize 2.000 yıllık bir tarihi gösteriyor. ”

Kale bölgesinde yapılan kazılarda çok önemli mimari yapılar ve yapısal unsurlarıyla karşılaştıklarını kaydeden Yıldırım, “Satala’daki kastrum yapısı Selçuklular şehri fethedinceye kadar aktif olarak kullanıldı. Bu bakımdan farklı dönemlere ait yapı kalıntıları bulunmaktadır. Roma İmparatorluk Dönemi katmanları yüzeyden yaklaşık 6 metre derinliğindedir. Legion XV’in ilk bulguları 5 metre derinlikte ortaya çıkıyor. Ancak daha yüksek kotlarda bilindiği üzere Doğu Roma veya Bizans İmparatorluğu’na ait yapı kalıntıları bulunmaktadır. Bu döneme tarihlenen yapı kalıntılarından birine Castrum’da başka bir açmada rastlanmıştır.

İlk bulgulara göre burada çok önemli bir yapı grubu var. Şu anda burada kazıların başındayız. Bu nedenle, bu yapı kompleksinin tam işlevini belirleyemedik. 5. ve 6. yüzyıllara tarihlenen bir yapı koleksiyonudur. Üzerindeki mimari öğeler bize bu yapının birçok işlevi olduğunu gösteriyor. Yine Doğu Roma imparatorlarından birinin yaptırdığı Ayasofya’yı da yaptıran Jüstinyen tarafından yaptırılan yapıları görüyoruz. ”

Satala’da yapılan kazıların yapılmakta olan tek lejyoner kazısı olduğunu kaydeden Yıldırım, “Satala’da yapılan çalışmalardan elde edilen bulgular Roma İmparatorluğu’nun askeri tarihi açısından çok önemli bir yere sahip. Roma İmparatorluğu’nun doğu sınırındaki lejyonlarla ilgili bilgilerimiz çok sınırlıdır. Önümüzdeki yıllarda yapılacak çalışmalarda bu lejyon hakkında daha önemli bilgilere ulaşmak mümkün olacaktır. Tiyatro maskeleri, kandiller ve çeşitli mimari rölyefler açısından çok zengin bir kazı sezonu geçirdik ”dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM