Kaya mezarlarında yapılan kazılar Göbeklitepe’nin gizemini ortaya çıkaracak

Kaya mezarlarında yapılan kazılar Göbeklitepe’nin gizemini ortaya çıkaracak

Türk arkeologlar, 2.000 yıllık kaya mezarlarının gün yüzüne çıkarıldığı ve dünyanın en eski tapınağı olarak bilinen Göbeklitepe antik kentindeki keşiflerle benzerlik gösteren bir alanda kazılara başladı .

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile işbirliği içinde 2.000 yıllık kaya mezarlarının ortaya çıkarıldığı Kızılkoyun Nekropolü alanında kazıları gerçekleştiriyor.

M.Ö. 9500 yılına tarihlenen Balıklıgöl heykelinin bulunduğu alanın yakınında başlayan kazı, yeni keşiflerin de yapılabileceği heyecanı yarattı.

1.80 metre boyundaki Urfa Adamı olarak da anılan ve “bir insanın en eski doğal yaşam boyutlu en eski heykeli” olarak anılan heykel, Göbeklitepe’deki keşiflere benzerliği ile dikkat çekiyor.

Daha önce Amazon kraliçelerini avlayan bazı mozaiklerin bulunduğu alanda başlayan kazılarda Göbeklitepe’nin gizemini çözecek yeni eserler bulunması bekleniyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, şehrin birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için önemli bir kültür metropolü olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı’na Kızılkoyun Nekropolü çevresindeki kazıların Göbeklitepe’yi çevreleyen gizemin çözümüne katkı sağlayacağını söyledi.

“Edessa şehrinin en önemli nekropollerinden biri olan Kızılkoyun, mezar ölçüleri ve süslemeler bakımından oldukça zengindir.

Balıklıgöl Havzası çevresinde bulunan Balıklıgöl heykeli de Göbeklitepe ile ilgili ”dedi ve antik sitenin“ birçok gizem barındırdığını ”ekledi.

“Göbeklitepe’deki keşiflere benzer eserlerin bulunduğu alanda yapacağımız kazıların antik alandaki gizemi çözmeye yardımcı olacağına inanıyoruz”.

Beyazgül, bölgede 662 gecekondu evinin yıkıldığını, 61 kaya mezarının ortaya çıkarıldığını söyledi.

Şanlıurfa şimdiden yeni keşiflere hazırlanıyor, bırakın insanlık yeni sürprizler beklesin ”diye konuştu.

2018 yılında resmi UNESCO Dünya Mirası ilan edilen Türkiye’nin Şanlıurfa ilindeki Göbeklitepe, 1963 yılında İstanbul ve Chicago üniversitelerinden araştırmacılar tarafından keşfedildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM