Taşıt Kredisi Yapılandırma İşlemi Hangi Koşullarda Yapılır?

Taşıt Kredisi Yapılandırma İşlemi Hangi Koşullarda Yapılır?

Taşıt Kredisi faiz oranları düşmesiyle birlikte Taşıt kredisi çeken tüketicinin ilk aklına gelen sorulardan birisi olan kredimi yapılandırabilirmiyim? sorusuna Kredibanka.net ekibi olarak cevap vereceğiz. Bankalardan çekilen ihtiyaç, taşıt ve konut kredilerini her dönemde yapılandırılması mümkündür.

Kredi yapılandırmasında önemli olan yeni oluşturulacak ödeme sürecinde ortaya çıkan farktan kazançlı çıkmak.

Faiz oranlarının yükseldiği bir dönemde taşıt kredisini yapılandırmak çok mantıklı değildir. Çünkü ilk taksitlerde kişiler genelde ana paradan çok faiz öder. Dolayısıyla zaman geçtikçe krediyi yapılandırmak karlı olmaktan çıkar.

Taşıt kredinizi yapılandırırken şu hususlara dikkat etmelisiniz.

1- Taşıt kredisi çekerken çektiğiniz faiz oranı ile şimdiki faiz oranı nedir. Taşıt kredisi çekerken düşük faizle çektiyseniz yapılandırma size katkı değil zarar verecektir. Borcunuz çoğalacak bu işten zararlı çıkacaksınız.

2- Taşıt kredisini çekeli çok olmuşsa yapılandırmanızın bir mantığı yoktur. Çünkü ilk etapta faiz ödediğiniz için yapılandırmak size daha fazla maliyet çıkaracaktır. 50 bin liralık kredi çektiniz ve 3-4 ay gibi bir süre geçtiyse yapılandırmanız mantıklı olabilirken 2 yıl önce çekmiş olduğunuz krediyi yapılandırmak karlı olmaktan çıkacaktır.

3- Taşıt kredisi yapılandırmasında amacınız ödeme miktarını düşürmekse faiz oranı ve vadeye bakmanıza gerek yoktur. Amacınız yapılandırma yaparken karlı çıkmak ve borcunuzu azaltmaksa o günkü faiz oranı ve çektiğiniz tarih oldukça önemlidir.

Taşıt kredisi yapılandırma yapmak için müşterinin şubeye giderek müşteri temsilcisi ile görüşmesi gerekir. Görüşmede kişinin borcunu kapatma bakiyesi hesaplanır. O günkü faiz koşullarında borcu kaç ayda ödemek istediği sorulur. Kişinin borcu yeniden hesaplanır. Anlaşma olması dahilinde kişi için yeniden kredi müracatında bulunulur. Yeni kredi kişiye tahsis edilir. Kişinin borcu ve ödeyeceği miktar o günkü koşullara göre değerlendirilir. Kişinin kalan dönemleri için hayat sigortası ödemesi yapılır.

Taşıt kredilerinde yapılandırma çoğu zaman kişinin borç miktarını arttırmaktadır. Bunun temel nedeni bir çok kişi aracı uygun faiz kampanyaları ile almış olmasından kaynaklanır. Zaman geçtikçe taksit ödeme miktarı arttıkça yapılandırma cazip olmaktan çıkar. Bu yüzden ödeme takvimi yaparken bunların göz önüne alınması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM