Üç ABD’li senatör, Türkiye’ye F-35 transferlerini engellemek için tasarıyı başlattı

Üç ABD’li senatör, Türkiye’ye F-35 transferlerini engellemek için tasarıyı başlattı

Üç ABD’li senatör, 26 Nisan’da Lockheed Martin’in F-35 Ortak Strike Fighter’in bir NATO müttefiki olan ve yüksek teknoloji ürünü radar kaçış uçaklarını üreten dokuz ortak ülkeden birine transferini engellemeyi amaçlayan bir önlem uygulamaya koydu.

Cumhuriyetçi James Lankford ve Thom Tillis’in ve Demokrat Jeanne Shaheen’in tasarıları, ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin kötüleştiği ve Irak İslam Devleti ve Levant (ISIL) ile mücadeleye destek veren, ancak giderek artan bir zamanda geldi. Kuzey Suriye’deki Kürt militan gruplara ABD’den destek konusunda endişeli.

Tasarıda yer alan üç senatör, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “pervasızca yönetişim yolu ve hukukun üstünlüğünü dikkate almadığı” yönündeki endişelerini dile getiren bir bildiri yayınladı.

“Türkiye’nin stratejik kararları ne yazık ki ABD çıkarlarına ters düşüyor ve zaman zaman ABD çıkarlarına ters düşüyor. Bu faktörler, hassas F-35 teknolojisinin ve son teknoloji yeteneklerinin Erdoğan’ın rejimine giderek daha riskli bir şekilde aktarılmasını sağlıyor ”dedi.

Washington’daki Türk büyükelçiliği, Reuters’den bir yorum için derhal yanıt vermedi.

Üç senatör, Türkiye’nin uzun süredir Türk yetkililer tarafından hapsedilen Amerikalı bir evanjelik vaiz, Andrew Brunson ‘un tutuklanması hakkındaki endişelerini dile getirdi.

Shaheen yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ABD’ye baskı uygulayabilmek için rehin alması ve masum Amerikalıları hapsetme tercihi, alçakgönüllü ve hukuka aykırı” olduğunu söyledi. Türkiye, 100’den fazla F-35 uçağı satın almayı planlıyor.

Türk şirketleri, savaşçı için parça üretmeye katıldı ve Ankara’nın ilk uçağını bir yıl içinde almaya başlaması planlanıyor.

Tasarı F-35’lerin Türkiye’ye devredilmesini kısıtlayacak ve Ankara’yı savaşçıları korumak ve desteklemek için gereken fikri mülkiyeti veya teknik verileri almasını kısıtlayacaktır.

ABD başkanının, Türkiye’nin güvence altına alınmasını engelleyen ve ABD vatandaşlarını haksız yere tutuklamayacak adımlar atmadığı için, kısıtlamalardan vazgeçmesine izin verecekti.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM