Türkiye-ABD Suriye konusunda karşılıklı anlayışa sahip

Türkiye-ABD Suriye konusunda karşılıklı anlayışa sahip

Türkiye ve ABD’nin birbirlerinin Suriye’deki sürmekte olan misyonları hakkında karşılıklı bir anlayışları var. NATO’nun daimi temsilcisi, iki müttefikin bu konu üzerinde çatışmaya girmeyeceğine olan inancını dile getirdi.

“Bu konuda Türkiye ile birçok görüşmemiz var. Şimdi pozisyonlarımızın karşılıklı olarak anlaşıldığına inanıyorum. NATO’nun ABD Daimi Temsilcisi Kay Bailey Hutchison, ittifak merkezindeki 27 Nisan basın toplantısında basın mensuplarına verdiği demeçte, “Görevimizin ne olduğu ve görevlerinin ne olduğu konusunda durumun netleşeceğini düşünüyorum” dedi. .

NATO ‘nun dışişleri bakanlarının Brüksel’ de yapılacak bir zirvede toplanacağından bir gün önce, “Çatışmanın olmayacağını düşünüyorum.” Dedi.

Onun sözleri, ABD’nin Irak İslam Devleti ve Levant (ISIL) ile mücadelede Halkın Koruma Birlikleri (YPG) ile ortaklık yapma kararının iki müttefik arasındaki çözümsüz anlaşmazlık üzerine sorular sordu. Türkiye, YPG’yi yasadışı Kürdistan İşçi Partisi’nin (PKK) ve dolayısıyla terör örgütünün bir dalı olarak görüyor ve NATO müttefiki Suriye’deki bu grupla işbirliğini sona erdirmeye çağırdı.

Son iki ay içinde iki taraf arasında bir dizi üst düzey ve teknik görüşme gerçekleşti, ancak Rex Tillerson’un Dışişleri Bakanı sıfatıyla görevden alınması, Ankara ve Washington arasında Suriye konusunda önemli bir anlaşmada gecikmeye neden oldu.

CIA direktörü Mike Pompeo, Tillerson’un yerine aday gösterildi ancak atanmasının hala ABD Kongresi tarafından onaylanması gerekiyor.

“Türkiye ile, her şeyden önce, bir terör örgütü ile olacak hiçbir şey yapmadığımızı ve ikinci olarak da bizim müttefiklerimiz olduğumuzu temin etmemizi sağlamak için Türkiye’yi denemek için çalışıyoruz. Elçi ya da IŞİD ile mücadele dışında başka bir yerde bulunmamız için başka bir nedenimiz yok, ”dedi elçi ISIL için başka bir kısaltma kullanıyor.

Afrin, Türkiye’nin YPG mevcudiyetine karşı askeri bir operasyon gerçekleştirdiği kuzeybatı Suriye bölgesidir. Türkiye, bir sonraki hedefinin YPG ile birlikte Amerikan birliklerinin konuşlandırıldığı Suriye’nin Manbij bölgesi olacağını uzun süredir devam ediyor.

Bazı Türk yetkililer, YPG’ye ABD’nin askeri ve siyasi desteğinin Suriye’nin toprak bütünlüğüne zarar vereceğine dair endişelerini dile getiriyorlar.

“Suriye’nin sınırlarını Türkiye’yi etkileyen herhangi bir şekilde değiştirmekle hiç ilgilenmiyoruz. IŞİD’e karşı savaşmaya devam edecek şekilde Türkiye ile çalışmaya çalışıyoruz. [ISIL’e karşı] mücadeledeki ivmeyi kaybetmek istemiyoruz, ”diye vurguladı.

Elçi, “Amerikan birlikleri Suriye’de IŞİD’ü mağlup edebilecek” dedi. “Bu bizim tek sebebimiz.”

Türkiye-ABD’deki Stoltenberg içeriği S-400’ler üzerinde konuşuyor

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin NATO karşıtı füze sistemini artırma gereği üzerine Türkiye ve ABD’nin devam eden çabalarını memnuniyetle karşıladı ve Ankara’nın Moskova ile olan anlaşmasında NATO savunması ile birlikte çalışamayan S-400 sistemini satın almasıyla ilgili bir soruyu memnuniyetle karşıladı sistemi.

Türkiye’nin S-400’lerle savunmasını artırma kararının ABD’nin endişelerine yol açan ulusal bir karar olduğunu yineleyen Stoltenberg, Ankara ve Washington arasında Patriot sistemlerinin satın alınması konusunda devam eden müzakereleri hatırlattı. Ayrıca Türkiye’nin bir anti-balistik füze sistemi geliştirmek için Fransız-İtalyan Eurosam ile diyalog içinde olduğunu hatırlattı.

“Tüm bu çabaları memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

NATO bakanları buluşacak

NATO dışişleri bakanları, ittifakın Temmuz ayındaki zirvesinden önce 27 Nisan’da ağır yüklü bir gündemle bir araya gelecekler. Ayrıca, NATO’nun eski genel merkezindeki son toplantısı da kaldırılacak. Savunma bakanları, 1960’ların ortalarından beri örgütü yöneten eski NATO binasının hemen karşısındaki yeni merkezde toplanacaklar.

Stoltenberg, NATO-Rusya Konseyi’nin önümüzdeki dönemde, özellikle de iki tarafın üst düzey askerlerinin Nisan ayında toplanmasından sonra toplanabileceği yönündeki umutlarını dile getirmesine rağmen, Rusya NATO’nun en önemli konularından biri olacak.

“Gerginlikler yüksek olduğunda, Rusya ile konuşmak daha da önemlidir. Dolayısıyla NATO anlamlı diyaloga açık kalıyor. NATO-Rusya Konseyi’nin bir sonraki toplantısına doğru devam ediyoruz ”dedi.

Bakanlar ayrıca Suriye’deki durumu, İran anlaşmasını ve NATO’nun Irak’ta eğitimi büyütme planlarını tartışacaklar. Irak ‘taki, Temmuz ayında yapılacak NATO Zirvesi’nde başlatılacak olan ve Ürdün ve Tunus için daha fazla destek konulu bir eğitim misyonu hakkında daha fazla ayrıntı üzerinde anlaşmaları bekleniyor. Bakanlar, NATO ve AB’nin istikrarı geliştirmek için daha fazla nasıl işbirliği yapabileceğini tartışmak üzere AB’nin dış politika sorumlusu Federica Mogherini tarafından birleştirilecek.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM