1 Ocak 2018 Boğaz köprüleri Geçiş Ücreti Belirlendi

1 Ocak 2018 Boğaz köprüleri Geçiş Ücreti Belirlendi

Ulaştırma denizcilik ve haberleşme bakanlığı karayolları genel müdürlüğü’nden meydana getirilen açıklamaya gore; 1 ocak 2018’den itibaren geçerli olmak üzere, boğaz köprüleri ve otoyol geçiş ücretlerinde araç sınıflarına nazaran ortalama yüzde 10 ila yüzde 25 içinde değişen oranda zam yapıldı.

Kredibanka.net / Haber Merkezi

Son getirilen yazılı açıklamada şöyle denildi: “otoyol ve boğaz köprülerinden geçiş ücretleri 1 ocak 2018 pazartesi günü saat 00:00’dan itibaren geçerli olmak üzere tekrar düzenlenmiştir. Daha kısa sürede ekonomik, güvenilir ve konforlu ulaşım imkânı elde eden ulaşma kontrollü otoyolların ve boğazca köprülerinin, uzun yıllar hizmet vermek üzere servis ömürlerinin uzatılması bakım-onarımlarının düzenli olarak yapılabilmesine bağlıdır. Bu gayela ücretli hizmet veren otoyollar ve 15 temmuz şehitler ve fatih sultan mehmet köprülerinde 1 ocak 2017 tarihinden beri uygulanmakta olan geçiş ücretlerinde yeni bir güncelleme yapılmasına karar verilmiştir.

Yeni fiyat ayarlaması uygulaması; daha önce yapılanlara bakılırsa farklılıklar içermekte olup araç sınıflarına ve coğrafi bölgelere gore geçiş ücreti tarifesi yöntemi benimsenmiştir. Yeni fiyat ayarlamasında büyük şehirlerde toplu taşımayı özendirerek trafik sıkışıklığını azaltmak ve bunun cevabında zararlı emisyon salınımını minimize ederek çevreyi korumak da hedeflenmiştir. Bu çerçevede araba ağırlıklı 1. Ve 2.Derslik vasıtalara daha yüksek ve ticari etkinlik ağırlıklı ağır tonajlı 3., 4., 5.Vasıtalara daha düşük fiyat artışı uygulanmış ve bazı otoyollarda 3., 4., 5. Sınıflara herhangi bir ücret artışı yapılmamıştır.

Köprü ve otoyollarda uygulanacak geçiş ücreti ayarlamasında;

Boğaz köprülerinde, 1. Ve 2. Derslik araç ücretleri ortalama % 25, 3., 4. Ve 5. Sınıf araç ücretleri yaklaşık %10 oranında artırılmıştır. Avrupa otoyolu (mahmutbey-edirne kesimi), anadolu otoyolu (anadolu istasyonu-akıncı kesimi), izmir çeşme otoyolu ve izmir aydın otoyolunda, 1. Sınıf araç ücretleri ortalama % 25, 2. Sınıf araç ücretleri yaklaşık %15, 3., 4. Ve 5. Derslik araç ücretleri ortalama % 10 nispetında artırılmıştır. çukurova otoyollarında (niğde-mersin-adana batı kesimi) ve (adana şark-g.Antep-ş.Urfa kesimi), 1. Ve 2. Derslik araç ücretleri ortalama % 10 oranında artırılmış, 3., 4. Ve 5. Sınıf araç ücretlerinde herhangi bir artış yapılmamıştır.

Boğazca köprüleri ve tüm otoyollarda 6. Sınıf motosiklet ücretlerinde artış yapılmamış olup bu sınıfta 2017 seneı ücretleri uygulanmaya devam edilecektir. Buna gore; boğazca köprülerinde otomobil geçiş ücreti ise 8,75 tl, otoyollarda otomobil için en düşük geçiş ücreti 2,5 tl, en yüksek geçiş ücreti 25 tl olarak belirlenmiştir. Araç sınıflarına göre boğaz köprüleri ve otoyol geçiş ücret tarifesi karayolları genel müdürlüğünün internet adresi www.Kgm.Gov.Tr’de duyurulacaktır.”

Boğaz köprülerinden geçiş ücreti 2017 senesinde 7 liraydı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM