Cenazede Beleri gerilimi ortaya çıktı

Cenazede Beleri gerilimi ortaya çıktı

Himare’nin hapisteki etnik Rum belediye başkanı Fredi Beleri’nin davasına kabul edilebilir bir çözüm bulmanın önündeki zorluklar, büyükannesinin yılbaşı gecesi Arnavutluk’un güneyindeki bir kasabada düzenlenen cenaze törenine de yansıdı. Güvenlik, toplam 30’a yakın silahlı polis memurunun varlığıyla. 

Mezarlıktaki hissedilir gerginlik ve Beleri’nin memleketinde bulunmasına izin verilen sürenin çok sınırlı olması, rüşvetle suçlanan birini korumak için bir polis operasyonu değil, daha ziyade zor zamanlar geçiren biri anlamına geliyordu.

Arnavut polisinin davranışı, tersine, 340 avroya varan oy rüşvetiyle suçlanan Beleri davasında Tiran hükümetinin taviz vermeyeceğine dair bir sinyal gönderme çabasına işaret ediyordu.

Davanın Edi Rama hükümeti tarafından siyasallaştırılması, polisin tutumunu kendi gelenek ve göreneklerine saygısızlık olarak algılayan Yunan etnik azınlığa da bir hakaret olarak görüldü. 

Atina’nın engellemekle tehdit ettiği Beleri davası ve Arnavutluk’un AB’ye katılım perspektifiyle ilgili daha geniş meseleye gelince, Himare’deki cenaze töreni Arnavutluk hükümetinin davasına büyük bir darbe indirdi, zira görüntüler aynı zamanda Yunanistan’a bunu yapmaması konusunda baskı yapan herkesin kullanımına sunuldu. konuyu takip etmek.

Beleris’in avukatları ve aile üyeleri, 48 saatlik izin talebiyle yetkililere başvurdu. Her ne kadar cezaevi yetkilileri başından beri altı saatlik izne yönelmiş olsa da bu hiçbir zaman kabul edilmedi.

Beleri, etrafı polis memurları tarafından büyükannesinin mezarının önüne götürüldü. Bir noktada yas tutanlardan bazıları onun adını bağırınca Beleri hapishaneye dönmek üzere hızla araca götürüldü. 

Arnavut polis memurlarının aceleyle mezarları çiğnediği görüntüler, toplam 400’den fazla kişinin toplandığı çok dar bir alanda gerilimi daha da artırdı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM