Türkiye’nin 130.000 metal sektörü güçlü sendikası ve işveren anlaşma imzaladı

Türkiye’nin 130.000 metal sektörü güçlü sendikası ve işveren anlaşma imzaladı

Türk metal sanayii işverenleri ve sendikaları, aylarca süren toplu pazarlık ve yasaklanan grev sonrasında nihayetinde ücret artış ve sosyal yardım paketinde anlaşmaya vardı.

Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ve Türk Metal Sendikası (Türk Metal), 30 Ocak’ta sona eren 12 saat süren görüşmeler sonrasında ortalama 24.63 ücret artışı üzerinde anlaşmaya vardı.

Türk Metal başkanı Pevrul Kavlak, “İki gün boyunca devam edecek olan anlaşmayı açıklarken, MESS yönetiminin daveti üzerine dün gece görüşmelere başladık.” Dedi.

“Altı aylık enflasyon oranının yüzde 3,2 olduğu koşullar altında yüzde 24’ten fazla ücret artışı elde ettik. Bu, yüzde 20.8’lik bir artı refah artışı elde ettiğimiz anlamına geliyor “dedi ve anlaşmayı” yüzyılın sözleşmesi “olarak adlandırdı.

Sözleşme, eşit orandaki artışa ek olarak çalışma süresince ücret iyileştirmeyi ve 15 yıl ya da daha fazla çalıştırılan işçiler için kıdem ödeme ödemelerini iyileştirmeyi de içeriyor.

Kavlak, sosyal haklardaki iyileşmenin, yüzde 23’lük bir artışa işaret ederek, sağlık sigortasına yeni haklar ve yas koruma izni verdiğini söyledi.

Metal işçilerinin planlı grevi ve patronlar tarafından eşlik eden kilitleme hareketi, 26 Ocak tarihli kabinedeki bir kararla “sendikalaşma” ve işveren sendikası arasındaki planlı görüşmeler öncesinde “ulusal güvenlik kaygıları” nedeniyle ertelendi.

Otomotiv, beyaz eşya ve demir çelik sektörlerinde 130 binden fazla çalışanı temsil eden üç Türk işçi sendikası, Eylül 2017’de başlayan görüşmelerin sonuçlanmasının ardından 2 Şubat’ta başlayacak olan grev ilan etmişti. sağlam bir anlaşma.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM