Komşu İran Bizden Yumurta Tedarik Edecek

Komşu İran Bizden Yumurta Tedarik Edecek

İran kuş gribi ile boğuşuyor. Kuş gribi salgını yumurta fiyatlarının bir anda fırlamasına neden oldu. İran’da yumurta neredeyse karaborsaya düştü. Hem fiyatlar pahalı hem de kimse bu yumurtalara güvenemiyor. Durum böyle olunca komşudan Türkiye’ye yardım talebi ulaştı.

kredibanka.net / Haber Merkezi

İran kuş gribi salgınının etkisinde. Kanatlı hayvanların bir çoğu itlaf edilmiş durumda. Durum böyle olunca yumurta fiyatları da tavan yaptı. Fiyatların artması nedeniyle halk yumurta yiyemez oldu. Pahalılık şöyle dursun, kimse bu yumurtalara güvenip sofrasına almıyor. Durum böyle olunca İran, komşudan yani bizden yardım istedi. Türkiye, İran’a on binlerce tır dolusu yumurta gönderecek.

Son zamanlarda iç savaşın eşiğinde olmasıyla Dünya gündeminde olan İran ile Türkiye arasındaki ikili ilişkiler ekonomik alanda atılan yeni adımlarla ilerliyor. İç karışıklıkların yanı sıra İran, kuş gribinin de pençesinde. İran’ın bu hususta Türkiye’den gıda yardımı talebinde bulunduğu bildirildi.

İran’a gerçekleştirilmesi planlanan binlerce tır dolusu yumurta siparişi için çalışmaların başlatıldığı gelen son dakika bilgileri arasında. Diğer taraftan Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Konya, İran’da artan yumurta fiyatlarını düşürmek üzere ülkeye yumurta ihracatına başladıklarının açıkladı.

İran’da kuş gribi nedeniyle baş gösteren yumurta krizin 5-6 ay kadar sürebileceğini ifade eden YUMBİR Başkanı Konya, “İran’dan çok miktarda yumurta talebi geldi. İran Büyükelçiliği tarafından iletilen bu talepte, ülkedeki kuş gribine bağlı olarak yumurta fiyatlarının artması nedeniyle yardım istendi. Türkiye olarak planlamış olduğumuz yaklaşık 2 bin tır yumurta satışı var. Kuş gribinden dolayı yumurta fiyatlarının iki, üç katına yükseldiği söyleniyor. Yumurta ihracatında şu an kuş gribi nedeniyle artan fiyatlardan çok daha ekonomik fiyatlara yumurta satacağız. İran’a 26-27 dolar civarında yumurta satıyoruz. Şu anda haftada 50 tır yumurta gönderiyoruz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
iran türkiye yumurta

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM