Ham Petrol 2018’e Rekor Seviyede Başladı

Ham Petrol 2018’e Rekor Seviyede Başladı

Ulusal alanda en çok kullanılan Brent türü ham petrol ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Batı Teksas bölgesinden çıkarılan wti türü ham petrolün varil fiyatı son 3 yılın en rekor denemesini 2018 yılının başında yaptı.

Londra brent petrolün varil fiyatı yüzde 2 artışla 67,93 dolara kadar tırmandı. Böylece brent türü ham petrolün varil fiyatı 13 mayıs 2015’ten beri en yüksek seviyesinden alıcı buldu.

Wti türü ham petrolün varil fiyatı da yüzde 2,4 kıymet artışıyla 61,80 dolara kadar çıktı ve 10 haziran 2015’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Uzmanlar, iran’da hükümet karşıtı protestoların ülkenin petrol üretimini olumsuz etkilemediğini belirterek yeniden de bu durumun yatırımcılarda arz kesintisi endişesi yarattığına dikkati çekti.

Petrol ihraç eden ülkeler örgütü (opec) ile rusya’nın üretim kesintisi anlaşmasının bu yılın sonuna kadar uzatılmasının da petrol tutarlarında yukarı yönlü baskı oluşturduğunu kaydeden uzmanlar, öte taraftan Amerika’nin ham petrol üretimindeki artışın devam etmesi halinde fiyatlarda düşüş olabileceğini bildirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ham petrol petrol

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM