Motorin ile Biyodizel Karıştırılarak Satılacak

Motorin ile Biyodizel Karıştırılarak Satılacak


Petrol türevi yakıtların çevreye verdikleri zarar herkes tarafından çok iyi biliniyor. Bu zararı azaltmak adına yapılan çalışmalara bir yenisi eklendi. Artık dizel araçlarda kullanılan motorine biyodizel de karıştırılacak.

kredibanka.net / Haber Merkezi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından geçtiğimiz yıl alınan karar, yeni yılın gelişiyle birlikte yürürlüğe giriyor. Bundan sonra satılan motorine belirli oranda biodizel karıştırılması zorunlu hale getirildi.

Ülkemizde en çok tercih edilen dizel araçların yakıt olarak kullandığı motorine en az binde 5 oranında biyodizel karıştırılacak.

İster ithal olsun isterse ülkemizdeki rafinerilerde üretilen motorinler olsun halka arz edilen tüm motorinlere en az binde 5 oranında biyodizel karıştırılacak. Bu düzenlemeyle birlikte her bin litre motorine en az biyodizel karıştırılma zorunluğu getirildi.

Biyodizel yakıtlar tarım ürünlerinden ve bitkisel yağ atıklarından üretiliyor. Petrol kaynaklı yakıt olan motorin ülkemizde en çok tercih edilen yakıt tipi. Fiyatının diğer yakıtlara göre daha ekonomik olması ve dizel araçların diğer yakıtları kullanan araçlara göre daha az yakıt tüketmesi bu durumun temel sebebi. Bu düzenleme ile birlikte bitkisel yağ atıklarının biyodizele çevrilerek tüketilmesi ve ekonomiye katkı sağlaması amaçlanıyor. Böylelikle bu yıl içinde ülkemizde toplamda 115 bin ton biyodizel tüketilmesi planlanıyor.

Ülkemizde biyodizel yakıt üreten firma sayısı 12. Bu şirketler ihtiyacı karşılamaya yetecek kapasiteye sahip. Eğer hesaplandığı gibi 115 bin ton yakıt ihtiyacı ortaya çıkarsa, bu 12 şirketin 240 bin tonluk kapasitesi fazlasıyla ihtiyacı karşılamaya yetecek.

Biyodizel yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer alıyor. Zaten kullanılan bitkisel yağ atıklarından üretiliyor. Bu düzenlemeyle çöpe dökülen kullanılmış bitkisel yağ atıklarının toplanarak hem çevre kirliliğinin önlenmesi hem de ülke ekonomisine de katkı sağlaması planlanıyor. Tek başına da dizel araçlarda kullanılabilen biyodizel yakıtlar genellikle belirli oranlarda dizel yakıt ile karıştırılarak kullanılıyor. Ayrıca kanola ve aspir bitkisinden de elde edilebile biyodizelin motorine göre çevreye zararı da oldukça az. Avrupa Birliği tarafından alınan yenilenebilir enerji kararına göre önümüzdeki 2 yıl içerisinde Avrupa’da kullanılan enerjilerin yüzde 10’luk dilimini yenilenebilir enerji kaynakları oluşturacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
biyodizel dizel motorin

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM