Usulsüz İstanbulkart Kullanımına Ceza

Usulsüz İstanbulkart Kullanımına Ceza

İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri, başkasının indirimli yada ücretsiz İstanbul Kartını kullanan kişilerle mücadeleye başladı. Başkasının indirimli İstanbul Kartını kullanan 25 binden fazla kişinin kartları iptal edildi.

İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri, usülsüz bir halde başkasına ilişik olan indirimli veya ücretsiz İstanbul Kartlarını kullanan kişilere karşı mücadelelerini sürdürüyor. İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri, bu kullanımlara karşı özel bir ekip oluşturarak İstanbul Kart sahiplerini kontrol etti. Devam eden denetimler sayesinde hakkı olmadığı halde indirim veya ücretsiz haklar ile İstanbul Kart kullanan 25 binden fazla ferdin kartının kullanımının iptal edilmiş olduğu açıklandı. Bu kapsamda kendi İstanbul Kartını başkasına kullandıran öğrencilere, abonman içinden 85 lira, öğretmen ve yaşlılardan 125 lira aidat uygulandı.

Bunun yanı sıra mavi kart, 65 yaş gibi kartlar için 205 lira para cezası kesildi. Ilk cezadan sonrasında tekrar aynı işlemin yapılmasına müsaade eden kart sahibi ikinci kez yakalanırsa 250 liralık para cezası ödüyor. Başkasına indirimli kartını kullandıran kişilerin tespit edilmesi halinde, görevlilere kartını vermeyen kişiler ise doğrudan olarak polise bildiriliyor. Iett bünyesinde, kontrol ve takip ekibinde sorumlu özkan gündüz tarafından mevzu ile alakalı yapılan açıklamada, başkalarına kendi indirimli kartını kullandıran kişilerin devlete zarar verdiği belirtilerek, amaçlarının halkın hakkını korumak olduğunu dile getirdi.

Açıklamalarının devamında indirimli veya ücretsiz olarak turnikeden geçiş yapanların, İstanbul Kartı okuttuklarında cihazdan farklı bir ses çıktığını anlatan gündüz, bu sayede indirimli geçişlerden sonra kimlik kontrolüyle kişinin gerçekten indirmli karta sahip olup olunmadığının ortaya çıktığını belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
iett istanbulkart

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM