Yeni Yıl Otoyol ve Köprü Ücretleri

Yeni Yıl Otoyol ve Köprü Ücretleri

kredibanka.net / Haber Merkezi

Yeni yılda yeni umutlara olduğu gibi yeni zamlara da merhaba diyoruz. Yüzlerce kalemde zamlı fiyatlar karşımıza çıkıyor. enflasyon ve diğer maliyetlerin artışı bir çok ürün ve hizmette de zamlı yeni fiyatların yürürlüğe girmesine neden oluyor. Bu kalemlerden biri de köprü ve otoyollar. Yarından itibaren geçerli olmak üzere köprü ve otoyol geçiş ücretlerinde de zam yapıldı.

Yeni yılın gelişi beraberinde yeni umutlar, yeni hayatlar getirdiği gibi yeni zamlar da getiriyor. Bazı kalemlerde maliyet artışı bazılarında enflasyon gibi nedenlerle yüzlerce ürün ve hizmet yeni yılın ilk günlerinde zamlanıyor. Bu kalemlerden biri de otoyol ve köprü geçiş ücretleri. Ücretli otoyol ve köprü geçiş ücretlerinde 1 Ocak 2018 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 10 ila 25 arasında zam yapıldı. Zamlı geçiş ücretlerine göre tarifeye göre 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri’nde otomobil geçiş ücreti 7 liradan 8.75 liraya çıktı. Otoyollarda otomobil için en düşük geçiş ücreti 2.5 lira olacak. Bu tutar daha önce 2.25 liraydı.

Türkiye’de hizmet veren en yüksek ücrete sahip olan otoyolun geçiş ücreti geçtiğimiz yıl 20 liraydı. Bu yıl ise bu ücret 25 lira olarak uygulanacak. Yap-İşlet-Devret formülü ile yapılan Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprüleriyle Avrasya Tüneli’nde 2018 yılında uygulanacak ücretlerin ise 2 Ocak itibarıyla dolardaki artış ve enflasyona rakamları göz önünde bulundurularak hesaplanacak. Burada da yüzde 10 civarı bir zam uygulanması bekleniyor.

Motosiklet kullanıcılarından alınan geçiş ücretlerinde herhangi bir artış söz konusu değil. Bu araçlar 2017 fiyatlarıyla ücretli otoyol ve köprüleri kullanmaya devam edecek. Kamyon ve otobüs gibi ağır ticari araçların ücretli otoyol ve köprüleri kullanırken ödedikleri ücret artışı ise düşük tutuldu. Bu araçların köprülerden geçiş ücreti yüzde 10 oranında arttı. Ayrıca Niğde-Mersin- Adana Batı ile Adana Doğu-GaziAntep-Şanlıurfa arasındaki ücretli yollarda ise otomobil geçişlerine yüzde 10 zam yapılırken, ağır ticari araç geçiş ücretlerinde ise değişiklik söz konusu değil. Bu araçlar için 2017 fiyatları uygulanacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
2018 köprü otoyol zam

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM